Dom czy mieszkanie?

Wiele osób na początku swojej drogi czy to z nowym partnerem, czy też jako młodzi dorośli, staje przed dylematem co wybrać: dom czy mieszkanie. I jak Polska długa i szeroka znajdą się zarówno zwolennicy zakupu mieszkania, jak i miłośnicy domów. Zatem jak dokonać najlepszego wyboru, bowiem koszt zakupu nieruchomości nie jest mały i przeważnie wiąże się z zaciągnięciem kredytu w banku.

Zwolennicy mieszkania w mieszkaniu powiedzą szybko, że mieszkanie jest mało obsługowe. Kiedy przecieka dach, dzwoni się do administratora i się to zgłasza. Nie trzeba samemu wchodzić na dach i naprawiać, czy też szukać najlepszego fachowca, który za akceptowalną kwotę naprawi to, co się zepsuło. Kolejnym ważnym argumentem za mieszkaniem w budownictwie wielorodzinnym jest brak troski o ogrzewanie. Wiele domów wolnostojących, zwłaszcza tych poza miastem, skazanych jest na własne ogrzewanie. Wiąże się to z problemem zabezpieczenia surowca (węgla, oleju opałowego, drewna, itp.) na kolejny okres grzewczy. Często wiąże się to z jednorazowym wydatkiem rzędu ok dwóch tysięcy złotych. W wielu polskich domach taki wydatek jest bardzo odczuwalny, dlatego zbierane są na niego pieniądze przez cały rok. Tymczasem w blokach czy domach wielorodzinnych stawianych w miastach prowadzone jest centralne ogrzewanie najczęściej z miejskiej ciepłowni. To sprawia, że mieszkańcy nie targają węgla czy drewna, nie muszą myśleć o dorzucaniu do pieca czy włączaniu lub wyłączaniu ogrzewania. Jest wygodnie i czysto, choć trzeba przyznać, że obecnie technologia poszła mocno w tym zakresie do przodu i można już ogrzewać dom jednorodzinny bardzo ekonomicznie i ekologicznie choćby za pomocą pompy ciepła i rekuperacji powietrza.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych stoją w opozycji do miłośników mieszkań. Są bowiem zdania, że lepiej jest mieszkać w swoim domu, gdzie sam jesteś sobie szefem. Dom jednorodzinnym jest autonomiczną nieruchomością, a jego mieszkańcy nie są zależni od nikogo. Jeśli chcą zrobić głośniejszą imprezę, nie będzie to tak uciążliwe dla sąsiadów, jak w przypadku bloku. Do tego w domkach montowane są kominki, co dodaje niezwykłego uroku w długie jesienno-zimowe wieczory. Posiadanie własnego kawałka zieleni także jest bardzo cenione. Można bowiem prowadzić swój zielnik, ogródek warzywny czy posadzić drzewka owocowe. Można dzieciakom zbudować piękny plac zabaw, a latem rozstawić prywatny basen. Argumentem za zamieszkaniem w domku jednorodzinnym jest także, a może czasem przede wszystkim, brak sąsiadów bezpośrednio przy ścianie, choć ta regułą nie dotyczy szeregowców i bliźniaków. Jeśli chodzi o koszty ogrzewania, to także można je bardzo zredukować poprzez zastosowanie nowoczesnych technik zabezpieczających budynek przed nadmierną utratą ciepła. Do tego są nowoczesne technologie grzewcze, które są ekologiczne i ekonomiczne.