Fiolet we wnętrzu

Fiolet jest jednym z popularniejszych kolorów, które zdobią wnętrza. Choć przyjęło się, że wybierany jest najczęściej do wnętrz w stylu glamour czy prowansalskich, to i w innych także doskonale się sprawdza. Mnogość odcieni fioletu daje szerokie pole do popisu dla wszystkich kochających ten kolor i lubiących eksperymentować. Można go bowiem łączyć z innymi barwami otrzymując bardzo ciekawy efekt końcowy. Sam fiolet ma wiele znaczeń.

Fiolet od wieków uznawany był za kolor szlachetny. Barwa purpury oznaczała władzę i bogactwo, a także prestiż. W odległych czasach kolor ten był niezwykle trudny do uzyskania. Używano do tego bardzo drogiego i uciążliwego w produkcji barwnika. Ten z kolei otrzymywany był z niektórych gatunków morskich ślimaków. Materiał farbowany na ten kolor miał więc odpowiednio wysoką cenę, a co za tym idzie stać na niego było tylko najbogatszych.

Barwa ba bardzo zróżnicowaną symbolikę. W zależności od dominującego elementu – niebieskiego czy czerwonego – może mieć odcień ciepły lub zimny, czyli ognisty, dynamiczny lub spokojny, łagodny. Psychologowie koloru wskazują, że jego intensywne, nasycone odcienie dodadzą energii do działania, a także pobudzą kreatywność. Zatem będzie to odpowiedni kolor do zastosowania w biurach, pracowniach czy kąciku pracy twórczej. Z kolei jasne, spokojne odcienie barwy fioletowej pomagają się zrelaksować, odpocząć i zapomnieć o stresie.

Fiolet postrzegany jest także jako kolor luksusowy, a także tajemniczy. Był on bowiem atrybutem czarowników, mędrców, uczonych czy alchemików. Można go także odnaleźć w różnych wariacjach ezoteryki czy wśród autorów horoskopów.

Ciemna, nasycona barwa fioletu reprezentuje kobiecość i wszelkie jej atrybuty. Dlatego kolor ten można spotkać często na buteleczkach perfum czy kremów do twarzy lub ciała. To przekaz, że ten artykuł przeznaczony jest dla pewnych siebie, aktywnych kobiet. Jasne odcienie fioletowego koloru kojarzą się z delikatnością, dziewczęcym urokiem i romantycznymi uczuciami. To kolory wiosennych kwiatów – krokusów czy szafirek. W latach 60-tych kolor fioletowy został okrzyknięty kolorem buntu, młodości i przemian społecznych. Chętnie po fiolet sięgał m.in. Prince czy David Bowie.

W zależności od odcienia, fiolet sprawdzi się w każdym wnętrzu. Lawenda, wrzos, lilia czy fiołek to odcienie, które swoją delikatnością mogą przywołać dziewczęcy pokój, kobiecą sypialnię czy delikatne wnętrze łazienki. Pomimo, że są to kolory uznane za bezpieczne i uniwersalne, to należy zachować pewną ostrożność w ich zastosowaniu. Zbyt duża ilość tych odcieni może wywołać wrażenie przesłodzenia wnętrza, które od razu stanie się pozbawionym wyrazu. Z kolei czysty fiolet, ametyst, ultra fiolet czy purpura to odcienie, które są odważne i wyraziste. Skupiając na sobie uwagę nie powinny dominować we wnętrzu. Wskazane jest ozdabianie nimi mniejszych powierzchni, jak np. tapicerka mebli czy niewielki fragment ściany.