Ceny mieszkań poszybowały w górę

Rynek nieruchomości w Polsce szybko zareagował na rozdawnictwo rządu, a ceny mieszkań oraz kredytó hipotecznych podrożały. Nic dziwnego, pomoc socjalna państwa jest dużym zastrzykiem energii dla rodzin, które chcą zaciągnąć kredyt na zakup swojego M. Ceny mieszkań poszybowały w górę względem roku poprzedniego nawet o 19 procent. Choć nie jest to dużo dla kogoś, kto ma te 19 procent dopłacić, to w skali świata, gdzie wzrost wartości nieruchomości wyniósł nawer 40 procent, nie wygląda strasznie.

Tendencję wzrostu cen nieruchomości na polskim rynku nieruchomości obserwuje się od początku roku. Trzeba zaznczyć, że styczeń, luty i marzec to tradycyjne miesiące przestoju zarówno w budownictwie, jak i w zakupie czy sprzedaży nieruchomość, a co za tym idzie i w kredytach, to już od kwietnia rynek ruszył na przód. I niestety dla kupujących, zarówno deweloperzy jak i osoby prywatne nie mają zamieru obniżać cen.

Poprzedni rok także był dość dynamiczny pod tym kątem. Ceny mieszkań w szesnastu największych miastach Polski wzrosły w kilkunastoprocentowym poziomie. Dynamicznie rozwija się rynek budownictwa wielorodzinnego wśród deweloperów. Powstające nowe bloki szybko znajdują swoich lokatorów i nie odstraszają wysokie ceny za metr kwadratowy. A to przekłada się na kredyty hipoteczne. Według informacji z Biura Informacji Kredytowej wartość udzielonych kredytów mieskzaniowych w kwietniu 2019 roku odnotowała w Polsce wzrost osiemnastoprocentowy w porównaniu z kwietniem poprzedniego roku. Jeśli przełożyć to na cyfry, to w do kwietnia 2019 roku banki udzieliły łącznie dwadzieścia jeden i pół tysiąca kredytów, co dało wzrost o 7,9 procenta.

Banki dbając o swój interes, zabezpieczają kredyty i ograniczają do nich dostępność, a pomimo to coraz więcej osób po nie sięga. Dla przykłądu, trzyosobowa rodzina z dochodem pięciu tysięcy złotych netto ma zdolność kredytową średnio na poziomie 320 tysięcy złotych. Dla porównania, w 2015 roku taka trzyosobowa rodzina mogła liczyć średnio na określenie jej zdolności kredytowej na poziomie 466 tysięcy złotych. To duży spadek o jedną trzecią. W okresie tych czterech lat wiele osób otrzymało podwyżki, wzrosły także koszty utrzymania. Do tego można było skorzystać z rządowych programów dopłat dla młodych małżeństw. Teraz dochodzą różne socjalne świadczenia, które mają nie być liczone do dochodów, jednak banki na pewno o nich nie zapomną.

Tendencję wzrostową co do zakupu i sprzedaży nieruchomości można także znaleźć w danych z Głównego Urzędu Statystycznego. Z jego danych wynika bowiem, że w okresie styczeń-kwiecień 2019 roku oddano do użytku aż 63,9 tysięcy mieszkań, co stanowi wzrost o 9,3 procent względem roku poprzedniego. Wśród tych mieszkań są te sprzedane przez deweloperów, które stanowiły aż 39,3 tysiące lokali.