Jak obniżyć koszty budowy?

Budowanie własnego domu to bardzo odpowiedzialne zadanie. Trzeba o wielu rzeczach pamiętać, pilnować terminów i wykonawców. Często w trakcie budowy zmieniają się jej koszty, niestety najczęściej na niekorzyść inwestora. Dlatego trzeba pamiętać o kilku sztuczkach, które sprawią, że pomimo wzrostu cen usług czy materiałów budowlanych, można zapanować nad wydatkami.

Przede wszystkim należy mądrze zaplanować cały proces budowy, zaplanować i przemyśleć wszystkie możliwe scenariusze. Trzeba pamiętać, że wiele rzeczy nie zależy od nas, więc dobrze jest się jakoś przygotować, zabezpieczyć czas i pieniądze na sytuacje nieprzewidywalne. Dobrze jest także rozejrzeć się za stawkami w budownictwie, które otrzyma się od form, albowiem poleganie na informacjach od przyjaciół, znajomych czy rodziny nie zawsze wskazuje na prawdziwe ich wysokości.

Inwestor XXI wieku ma ogromną przewagę względem swoich pobratymców jeszcze sprzed 20-30 lat. Ma internet. A tu znaleźć można wszelakie porady, filmiki, opinie, oferty. Można przebierać i wybierać. Można z górką zaplanować wydatki, wysłuchać ekspertów i zwykłych Kowalskich, którzy budowali dom i uwieczniali wszystko na filmikach wrzucanych do internetu. Można także natknąć się na kilka wiarygodnych kanałów na YouTubie, które traktują właśnie o budowie czy remoncie domu. Są tam porady co do odpowiednich okien, drzwi, dachu czy ogrodu. W internecie jest bowiem wszystko, należy tylko mądrze dobrać sobie kanał, albowiem można natknąć się na mało wiarygodne materiały i opinie.

Kiedy już wszystko zostanie przemyślane i zaplanowane, należy pochylić się nad systemem budowy domu dostosowanym do możliwości. Jeśli stać inwestora na zlecenie całości firmie, to bez problemu może to zrobić. Należy wybrać odpowiednie przedsiębiorstwo, które w rzetelny sposób wykona usługę i rozliczy się z inwestorem. Jest to wygodna opcja dla tych, którzy nie mają czasu, by pilnować budowy oraz nie mają takiej wiedzy i umiejętności, by samemu coś zrobić. To także rozwiązanie dobre dla tych, których na to stać. Trzeba pamiętać, że firmy budujące domy mają bardzo szybko zajmowane terminy. Średni czas oczekiwania to dwa lata. Drugim systemem, o wiele powszechniejszym, jest system gospodarczy. Polega on na tym, że to inwestor dba o budowę, załatwia fachowców, szuka kolejnych. System ten jest o jakieś 10-20 procent tańszy od zleconego, stąd taka jego popularność. Metoda ta ma jeszcze jeden pozytyw, przede wszystkim można dostosować tempo prac do możliwości finansowych.

Ważne jest także sprawdzenie fachowców. W każdym zadaniu najsłabszym ogniwem jest człowiek, dlatego warto upewnić się, że tych, których zatrudniamy, cechuje uczciwość i rzetelność. Najlepszy jest tzw. marketing szeptany. Jeśli u kogoś sprawdziła się dana firma, warto dać jej szanse i u siebie.