Gołąb na balkonie

Mieszkając w bloku na osiedlu, gdzie jest trochę zieleni, na pewno wcześniej czy później spotka się z problemem ptaków, a dokładniej gołębi, które przesiadują na balkonach, tudzież parapetach, i brudzą. Gołębie to „zmory” wielu osiedli. Jak skutecznie się ich pozbyć bez robienia krzywdy zwierzęciu? Oto kilka pomysłów.

Gołębie zadomowiły się w miastach i wcale nie mają zamiaru się stąd wynosić. Dlatego coraz częściej wdrażane są różne techniki i sposoby, by je zniechęcać do przesiadywania na dachach domów czy balkonach. Dlaczego wybrały miasto na swój dom? Przede wszystkim pewnie dlatego, że łatwo tu o posiłek. Wyrzucane resztki jedzenia, otwarte śmietniki, świeżo posiane trawniki, nijako zapraszają te ptaki do biesiadowania, a naturalnym jest to, że zwierzę będzie osiedlać się tam, gdzie ma dostęp do pożywienia. Dlatego często przylatują na balkony czy parapety, bowiem ich właściciele lub ich sąsiedzi zimą wysypują tam okruszki chcąc pomóc ptakom przetrwać zimę.

W powszechnej opinii społecznej utarło się przekonanie, że gołębie przenoszą groźne choroby. Jest to prawdą, ale trzeba szybko dodać, że zarazić się nimi nie jest wcale tak łatwo. Warto jednak podkreślić, iż prawidłowa higiena oraz zachowanie zasad ostrożności zabezpieczą człowieka przed zakażeniem. Dokładne mycie rąk jest wystarczającym środkiem zaradczym, który tyczy się wszystkich zwierząt, włączając te udomowione jak pies czy kot.

Jeśli gołębie stają się problemem uciążliwym i bardzo zależy nam na ich odstraszeniu w sposób humanitarny, z pomocą może przyjść siatka na gołębie. Jest to szybki i skuteczny sposób na oduczenie tych ptaków od goszczenia na naszym balkonie. Co ciekawe takie rozwiązanie ma wiele innych zalet, albowiem stosują ją także właściciele kotów czy małych psów, a nawet rodzice małych dzieci, ponieważ dobrze zamontowana pozwala na zabezpieczenie przed wypadnięciem zwierzęcia czy dziecka (tu należy pamiętać o wadze dziecka i o obowiązkowej opiece nad nim). Taka siatka wykonana jest najczęściej z cieniutkich żyłek, a niektóre wzmocnione są cieniutkim drucikiem. Warto wybrać te, które nie są z daleka mocno widoczne, co nie wpłynie negatywnie na estetykę balkonu.