Jak samemu stworzyć modny ogród?

Budując czy remontując dom, inwestorzy często zaczynają się zastanawiać jak stworzyć własny, niepowtarzalny ogród. Jakich błędów się wystrzegać, jakie rozwiązania zastosować? Oto cztery kroki do idealnego ogrodu, które powinien wykonać każdy, kto mierzy się z wyzwaniem pod tytułem „ogród”.

Przede wszystkim modny ogród utrzymany jest w stylu minimalistycznym lub nowoczesnym. Te dwa trendy są obecnie dominujące na rynku ogrodowym. Przestrzeń zewnętrzna musi być dopasowana do wnętrza domu, a tu najczęściej rządzi styl nowoczesny połączony ze skandynawskim. Zatem minimalizm rządzi! Ogrody romantyczne w stylu angielskim czy francuskim ustąpiły miejsca minimalizmowi. A ten odchodzi od przytłaczających form, bujnej dominującej roślinności na rzecz naturalnych materiałów i surowców oraz skromniejszych form zieleni. Wielkim atutem ogrodów nowoczesnych jest dbałość o każdy szczegół zarówno w strefie około budynkowej, jak i przy ogrodzeniu. Wszystko musi być spójne z elewacją i stolarką okienną i drzwiową. Ważny jest każdy szczegół. Tu stawia się na większy format płyt tarasowych, które mają bezpośrednio nawiązywać do stylu domu i ogrodu.

Kolejnym elementem jest stylistyczna spójność i naturalne kolory. Kolor płytek i kostki wykończeniowej może wywoływać ból głowy, albowiem jest bardzo bogata oferta tego typu materiałów na rynku. W stylu minimalistycznym i nowoczesnym dominuje barwa szarości oraz delikatnego, bardzo naturalnego beżu. Pozwala to na wkomponowanie płytek w styl tynku, drewna i szkła. Barwy te rozjaśniają i dopełniają dom i ogród, dając płynne przejście z domu do ogrodu. Płytki są bowiem klamrą kompozycyjną całości. Ważny jest bowiem efekt spójnej całości.

Trzecim, bardzo ważnym elementem są meble oraz mała architektura z betonu. Nowoczesność kocha beton, ale nie ten używany do budowania, lecz ten designerski. Wykorzystywany jest do tworzenia elementów małej architektury czyli mebli, donic, ławek czy siedzisk, a także dekoracyjnych kul. Pomimo, że materiał ten może kojarzyć się z surowym charakterem oraz wywoływać uczucie sterylności i braku wykończenia, to wykorzystanie tego typu elementów w ograniczonej liczbie pozwoli wyeksponować ciekawą roślinność, stając się dobrym dla niej tłem. Dodatkowym atutem jest łatwość w utrzymaniu czystości i porządku, albowiem beton potrzebuje tylko wody, by odzyskać swój oryginalny wygląd.

Ostatnim elementem jest design i funkcjonalność w jednym. To nie jest trudne, w brew pozorom. Funkcjonalność jest najważniejsza, jednak bardzo pożądane jest połączenie jej z odpowiednim wyglądem. Dlatego design coraz mocniej daje się zaobserwować w projektowaniu mebli, wykończenia domu czy ogrodu. Wytrzymałe płytki tarasowe, odpowiednie płyty do ogrodu na ścieżkę, meble, ozdoby, wszystko powinno łączyć w sobie nie tylko piękny wygląd, ale i funkcjonalność. Jak najmniejszy wkład własny w utrzymanie tych rzeczy w swej oryginalnej formie pozwoli na długie lata cieszyć się nimi oraz estetyką całości, jaką stał się dom w ogrodzie.